EasyMIG 320 package
| Input | ~3× 400V ± 10% 50 / 60 Hz |
|---|---|
| Wire diameter | 0.8, 1.0, 1.2mm |
| MIG welding current | 50 – 300A |
| MIG duty cycle | 60% |
| Output working voltage | 16.5 – 29V |
| Wire feeder | built-in, 4-roll gear |
| Wire feeding speed | 2 – 18m/min |
| Welding wire spool | ≤ 15kg / ∅200/300mm |
| Hot Start | 1 |
| TIG Lift | 1 |
| Synergy | 1 |
| 2T/4T Control | 1 |
| TIG welding current | 10 – 300A |
| MMA welding current | 10 – 250A |
| Power factor (cosφ) | 0.93 |
| Additional MIG functions | regulacja indukcyjności, test drutu, zmiana biegunowości |
| Efficiency η | 85% |
| Insulation class | F |
| Protection class | IP21 |
| Weight | 38kg |
| Dimensions | 920 x 470 x 740mm |
| VRD | 1 |
| Arc Force | 1 |
| Current consumpiton | 16A |
Περιγραφή
SYNERGIC AND STRONG IGBT MIG
SPARTUS® EasyMIG 320 is modern, inverter and professional MIG/MAG welding machine with inert or active gas shielding and MMA coated electrode welding. SPARTUS® EasyMIG 320 is powered by 400V three-phase.
The maximum welding current for SPARTUS® EasyMIG 320 is 300A for MIG/MAG and 250A for MMA. 60% high working cycle ensures stable output parameters during long-term welding work.
SPARTUS® EasyMIG 320 is equipped in the synergy system for MIG/MAG welding with the ability to manually change parameters. You can choose the following programs: CO2 steel, mixed steel, core wire welding. Making the synergy correction is signalled by flashing LED on the machine’s panel.
SPARTUS® EasyMIG 320 has a set of features supporting the welding process: 2T/4T work mode, inductance regulation, Arc Force, Hot Start and VRD.
Professional four-roller feeder ensures stable welding wire feed. Resistant, robust and compact design makes it perfect equipment for difficult conditions, and there is a possibility of mounting a technical gas cylinder on the chassis of the machine.
SPARTUS® EasyMIG 320 is a compact machine designed mostly for efficient welding of steel constructions and working in difficult workshop conditions.







