EasyTIG 205P DC package with TIG torch mini SPE 17 – 4m
| Input | ~1× 230V ± 10% 50 / 60 Hz |
|---|---|
| TIG duty cycle | 35% |
| Up slope | 0 – 10s |
| Hot Start | 1 |
| Control plug | 9SPA – SPARTUS® |
| 2T/4T Control | 1 |
| TIG welding current | 5 – 200A |
| MMA welding current | 5 – 200A |
| Power factor (cosφ) | 0.75 |
| Efficiency η | 85% |
| Insulation class | H |
| Protection class | IP23 |
| Weight | 7.9kg |
| Arc ignition | HF |
| Dimensions | 420 x 135 x 240mm |
| Gas pre flow | 0 – 2s |
| Gas post flow | 0 – 10s |
| Down slope | 0 – 10s |
| TIG Pulse | 1 |
| Pulse Amps | 5 – 200A |
| Pulse Width | 5 – 95% |
| No-load voltage | 89V |
| Pulse frequency | 5 – 200Hz |
| Control options | sterowanie w rękojeści UP&DOWN, sterowanie nożne przewodowe, sterowanie w rękojeści potencjometr |
| Arc Force | 1 |
| Current consumpiton | TIG 34A / MMA 43A |
Περιγραφή
MODERN, LIGHTWEIGHT AND EASY TO USE TIG DC WITH PULSE
Spartus® Easy 205P DC. It is a modern digitally controlled inverter welder, constructed on the basis of IGBT and PWM technology. Allows welding TIG and MMA. It is powered with single-phase 230V source power.
Small, light and versatile. Ideal for welding steel and stainless steel. Built-in adjustable pulse welding, allows you to connect even very thin elements. Maximum welding current for both methods is 200A, so Spartus® EasyTIG 205P DC will also work on light work production.
Easy to use and intuitive control panel function allows precise control of all important welding parameters for TIG and MMA.
Examples of application: portable repair, working workshop, lightweight constructions, maintenance.
Examples of application:
- portable repair,
- working workshop,
- lightweight constructions,
- maintenance.







