Helmet SPARTUS Pro 401X
| Usage | MIG/MAG, TIG, spawanie łukowe MMA |
|---|---|
| Active field of view | 100 x 73mm |
| Filter size | 122 x 125 x 9mm |
| Filter optical class | 1 / 1 / 1 / 1 |
| Sensors | 4 |
| Shading (standby) | DIN 3.5 |
| Variable welding shades (operating) | DIN 4 – 8 or DIN 9 – 13 |
| UV/IR protection degree | to DIN16 |
| Light to dark switching time | 1/30 000s |
| Delay control of light to dark switching time | 0.25 – 0.85s |
| Power supply | solar cells and lithium battery |
| Grinding | 1 |
| Adjustment knob and switch | inside |
| Weight | 500g |
Περιγραφή
The SPARTUS® Pro 401X welding helmet is designed to protect the welder's eyes and face from harmful radiation and welding spatters. It is perfect for MIG / MAG, TIG and MMA welding. Additionally, it also has a grinding option.
The Pro 401X welding helmet has an automatic filter with the highest optical class 1/1/1/1 and a very large field of view of 100x73mm. Fast lens reaction time – 1/30,000s is guaranteed thanks to the use of 4 very sensitive sensors, which is an important factor while welding with low currents.
The filter enables smooth adjustment of the darkness level (DIN 4 -8 / DIN 9-13), sensitivity and delay time. The GRIND switch activates the grinding function. The filter is powered by solar cells and a replaceable battery. The "TEST" button on the internal panel allows you to check the correct functionality of the filter.
The SPARTUS® Pro 401X welding helmet is made of durable and light material. The multi-stage adjustment of the headgear allows not only a perfect fit, but also the right distance between the filter and the welder's eyes. The large field of view and comfort of work allows to obtain a high quality weld. The product is intended for the most demanding welders.







