Piston compressor SPARTUS® SP 690-4.0 / 270
| Input | ~3× 400V ± 10% 50 / 60 Hz |
|---|---|
| Quantity of cylinders | 2 |
| Number of compression ratios | 1 |
| Performance for the suction side | 690l/min |
| Pressure | 10bar |
| Engine power | 4.0kW |
| Tank | 270l |
| Weight | 180kg |
| Dimensions | 1650x500x1100mm |
Περιγραφή
SPARTUS® Pneumatics piston compressors from the SP series are a line of professional compressors for applications in automotive, construction and industrial workshops – wherever durability and reliability are needed. Cast-iron, low-speed compressor units guarantee long-term and trouble-free operation. The low speed of the pump and their efficient cooling system allow to obtain good quality air from the very beginning.
Advantages of SPARTUS® compressors from SP series:
– cast iron, slow-running compressor pumps;
– a high-class tank, European production with necessary documents to be reported in the UDT;
– reliable Condor MDR with thermal protection;
– high-class tooling;
– includes road wheels or shock absorbers.



