ProARC 500CEL
| Input | ~3× 400V ± 10% 50 / 60 Hz |
|---|---|
| MMA duty cycle [%] | 60% |
| Hot Start | 1 |
| TIG Lift | 1 |
| Welding with a cellulose electrode | 1 |
| TIG welding current | 20 – 500A |
| MMA welding current | 20 – 500A |
| Power factor (cosφ) | 0.7 |
| Efficiency η | 85% |
| Insulation class | H |
| Protection class | IP23 |
| Weight | 30kg |
| Dimensions | 620 x 240 x 450mm |
| VRD | 1 |
| No-load voltage | 88V |
| Arc Force | 1 |
| Current consumpiton | 35A |
Περιγραφή
A POWERFUL, RELIABLE INVERTER
WITH THE POSSIBILITY OF WELDING WITH CELLULOSE ELECTRODES.
SPARTUS® ProARC 500CEL is a modern inverter welding machine based on IGBT transistors. The power supply is from a 400V three-phase network. It allows welding with electrodes wrapped in a wide range of diameters, with a maximum current of 500A.
The welder is resistant to very heavy loads, has an efficient cooling system and a high 60% rated duty cycle, and 100% duty cycle achieves for an intensity of 400A.
The machine has a number of modern technological solutions:
- MCU controller
- Protection against phase loss,
- VRD – reduced voltage without load
Thanks to the ProARC500 solutions, CEL has stable output parameters and functions that guarantee high quality of the welded joint:
- Adjustable Hot Start function – easier ignition of the coated electrode
- Adjustable Arc Force function – easier welding in difficult positions such as ceiling
- Anti-stick function – prevents sticking of the electrode
- Support for cellulose electrodes – the possibility of welding with cellulose electrodes
- the possibility of TIG welding with striking the Lift arc (by rubbing)
SPARTUS® ProARC 500CEL works well in professional welding work, where high power and reliability of the source is required.
Example application: industry, constructions, renovation works in the field, workshop works.







