ProMIG 335 DUAL PULSE [source, cooler, driving set]
| Input | ~3× 400V ± 10% 50 / 60 Hz |
|---|---|
| Wire diameter | 0.8, 1.0, 1.2mm |
| MIG welding current | 20 – 300A |
| MIG duty cycle | 60% |
| Output working voltage | 15.0 – 29V |
| Wire feeder | built-in, 4-roll gear |
| Wire feeding speed | 2 -24m/min |
| Hot Start | 1 |
| Welding wire spool | ≤ 15kg / ∅200/300mm |
| Synergy | 1 |
| TIG Lift | 1 |
| 2T/4T Control | 1 |
| s4T control | 1 |
| TIG welding current | 10- 300A |
| MMA welding current | 10 – 300A |
| SPOT welding | 1 |
| Additional MIG functions | DUAL PULSE, Burn Back, indukcyjność, lutospawanie (CuSi3), Pre-gaz, Post-gaz, pulsacja, programy synergiczne, ręczna korekta parametrów, regulacja indukcyjności, spool gun, Slow Feed, test gazu, test drutu, zmiana biegunowości |
| Power factor (cosφ) | 0.9 |
| Water cooler | 1 |
| Insulation class | H |
| Protection class | IP21 |
| Weight | 55kg |
| Dimensions | 930 x 490 x 940mm |
| Down slope | 0 – 10s |
| Arc Force | 1 |
| Current consumpiton | MIG 20.5 / MMA 22.0 / TIG 16.5A |
Περιγραφή
SPARTUS® ProMIG 335DP is high-end, modern inverter welding machine enabling:
- MIG/MAG synergy welding with dual pulse
- MIG/MAG synergy welding with pulse
- MIG/MAG synergy welding
- MIG/MAG welding in manual setting mode
- TIG Lift welding
- MMA coated electrode welding
At a high 60% duty cycle, the maximum welding current is 300A. It is powered from three phase 400V source power.
A high-class, built-in four-roller feeder ensures stable welding wire feeding. ProMIG 335DP with a liquid cooler is mounted on a special welding cart that ensures full mobility of the set.
MIG welding
ProMIG 335 with synergistic system for MIG / MAG welding allows to select the type and diameter of the welding wire. This makes it possible to weld: steel, stainless steel, aluminum, self-shielding wire welding and braze welding. In addition, the device has a number of functionalities supporting the welding process:
- 2T/4T / s4T / SPOT mode
- Pre Gas
- Post Gas
- Slow Feed
- Burn Back
For advanced synergic MIG welding with pulsation and MIG welding with dual pulsation, it is possible to set:
- Delta pulse current
- Pulse frequency
- Puls duty
- Base current
MIG/MAG welding in manual setting mode makes ProMIG 335DP perfect machine for the most demanding user. An additional advantage is also the possibility of welding with the Spool Gun.
TIG Lift welding
Thanks to the solutions used, the ProMIG 335DP also enables TIG Lift method welding with the possibility to select the operating mode of the 2T / 4T microswitch and function settings: Down Slope and Post Gas.
MMA welding
The process of joining metals in this method is additionally supported by functions: Arc Force and Hot Start.
SPARTUS® ProMIG 335DP is equipped with 10 job records, allows for quick selection of previously saved welding parameters.
Modern design, bright and legible LCD function panel combined with high-class components makes the SPARTUS® ProMIG 335DP one of the best machines in its class on the market.
SPARTUS® Pro line professional devices thanks to its quality, warranty and technical support are perfect for the production sector and industry.







